E-sport dla początkujących. Czym jest e-sport?

E-sport dla początkujących. Czym jest e-sport?

E-sport w ostatnim czasie bardzo zyskał na popularności. Nie jest już postrzegany jako rozrywka dla dzieciaków a oficjalna dyscyplina sportu. Ponadto organizowane są zawody e-sportowe, a gracze mogą zajmować się nim profesjonalnie i zarabiać dzięki niemu niemałe pieniądze. 

Co to jest e-sport? 

Zacznijmy od wyjaśnienia, czym w zasadzie jest e-sport. E-sport to inaczej sport elektroniczny od angielskiej nazwy electronic sports. Jest to forma rywalizacji w grach komputerowych. Gracze biorący udział w turniejach i zawodach występują w drużynach lub indywidualnie. Zawodnicy biorący udział w turnieju mogą być fizycznie na miejscu turnieju razem z innymi graczami lub połączyć się przez Internet. Zawodnicy rywalizują ze sobą w różnych dyscyplinach sportów elektronicznych. Potencjał e-sportu został zauważony także przed polskich bukmacherów, którzy włączają zakłady na e-sport do swojej oferty zakładów.

Historia rozwoju e-sportu 

Niewiele osób wie, że pierwsze turnieje w gry wideo odbywały się już w latach 70. i 80. XX w. Choć na pewno kształtem bardzo różniły się od dzisiejszych rozgrywek. Pod koniec lat 90. popularne były gry Quake, StarCraft czy Counter-Strike, w które rywalizowało się przez internet. Wydarzeniami, które przyciągały uwagę fanów były wówczas QuakeCon, Cyberathlete Professional League i Professional Gamers League. W 1997 r. miał miejsce pierwszy udokumentowany turniej w Quake’a. Gracze gromadzili się głównie w kafejkach internetowych. Największym wydarzeniem świata e-sportu w Polsce były  World Cyber Games, którego eliminacje rozgrywały się w 50 kafejkach. Ci, którym się poszczęściło w kafejkach spotkali się na turnieju w Warszawie, rywalizując o światowe finały w Seulu.

Klasyfikacja e-sportu jako sport

Klasyfikacja e-sportu jako jednej z dyscyplin sportowych wywołało wiele kontrowersyjnych debat. Dla niektórych sprawa uznania e-sportu była bardzo kontrowersyjna. Nie można było jednak nie wziąć pod uwagę szybkiego wzrostu popularności e-sportu. Jako pierwsze e-sport uznały za nową dyscyplinę Chiny w 2003 r. Chińczycy szybko zaczęli dostrzegać, że zawodnik e-sport to normalny zawód. W Polsce wydarzyło się to dopiero kilka lat później. Podczas Kongresu Polskiego Komitetu Sportów Nieolimpijskich (PKSN), Polski Związek Sportów Elektronicznych, czyli instytucja, która promuje esport, został oficjalnie 50. członkiem Polskiego Komitetu Sportów Nieolimpijskich. To symboliczny moment dla polskiego e-sportu. Od tego momentu e-sport i sport były traktowane tak samo. 

Polscy zawodnicy e-sportu 

Najbardziej popularnym graczem jest m.in.  Filip „NEO” Kubski, który brał udział w pierwszych turniejach e-sportowych w Polsce, grając w  Counter-Strike. Drugą legendą CS`a był Wiktor „TAZ” Wojtas. Polska umacniała swoją pozycję w świecie e-sportu i mogła walczyć z najlepszymi zawodnikami krajów nordyckich na międzynarodowej scenie. W Polsce zrobiło się głośno o tzw.  „Złotej Piątce”, w składzie:  Wiktor „TaZ” Wojtas, Filip „NEO” Kubski, Jarosław „pasha” Jarząbkowski, Janusz „Snax” Pogorzelski i Paweł „byali” Bieliński. Drużyna wygrała największe wydarzeniu w świecie polskiego i europejskiego e-sportu – Intel Extreme Masters. Miało to miejsce w 2014 roku w Katowickim Spodku. Drużyna rozpadła się w 2017 r. 

Pojawienie się Twitcha 

Co ciekawe, e-sport zyskał swoje programy telewizyjne, jednak prawdziwy przełom nastąpił wraz z otwarciem platformy Twitch w 2011r. Twitch odegrał bardzo ważną rolę w popularyzacji pro-gamingu. Twitch, jako serwis internetowy, streamował darmowe transmisje z turniejów e-sportowych m.in. z Doty 2, Counter-Strike: Global Offensive i League of Legends.

Najpopularniejsze gry w sporcie elektronicznym

Choć ciężko byłoby ustalić liczbę wszystkich sportów elektronicznych, to bez trudu możemy wskazać, które z nich są najbardziej popularne. Na ten moment największą popularnością cieszy się:

  • Counter-Strike: Global Offensive (w skrócie CS:GO) – dwie drużyny po pięciu zawodników),
  • Overwatch (w skrócie OW) – dwie drużyny po sześciu zawodników,
  • League of Legends (w skrócie LoL), dwie drużyny po pięciu zawodników,
  • StarCraft II (w skrócie SC2), gra indywidualna,
  • Dota 2 (w skrócie D2) – dwie drużyny po pięciu zawodników.

Co ciekawe w Polsce nie ma zbyt wielu fanów Dota 2, choć jest ona popularna na całym świecie, a wielkość puli nagród w tej dyscyplinie jest rekordowa. 

Szybki rozwój e-sportu – podsumowanie 

Temat e-sportu staje się coraz bardziej aktualny. Z roku na rok zyskuje więcej sympatyków. To przekłada się z kolei na rosnącą liczbę organizowanych na całym świecie wydarzeń esportowych. Obecnie jednego dnia może odbywać się nawet kilka turniejów. E-sport jest obecnie jednym z chętniej oglądanych sportów przez młode pokolenie ale nie tylko.

E-sport, czyli sport elektroniczny – FAQ

Co to jest e-sport?

E-sport forma rywalizacji, w której zawodnicy rywalizują między sobą w grach komputerowych.

Jakie sporty elektroniczne są najbardziej popularne?

Counter-Strike: Global Offensive, Overwatch, League of Legends, StarCraft II, Dota 2.

Jak zostać zawodnikiem e-sportowym?

Osoby zainteresowane e-sportem i chcące rozpocząć profesjonalną karierę muszą szlifować swoje umiejętności oraz dołączyć do amatorskiej drużyny. Dobrym pomysłem jest udział w lokalnych turniejach.

You may also like

Otrzymuj Premium Typy i zacznij wygrywać w zakładach bukmacherskich!

Otrzymuj Premium Typy i zacznij wygrywać w zakładach bukmacherskich!

W dzisiejszych czasach zakłady bukmacherskie osiągnęły bardzo dużą popularność. Premium Typy są projektem, który przy takim stanie rzeczy może osiągnąć...

Mecz na żywo w telefonie – aplikacje na Android. Gdzie oglądać mecze?

Mecz na żywo w telefonie – aplikacje na Android. Gdzie oglądać mecze?

Co należy zrobić, by obejrzeć mecz na żywo w telefonie? To bardzo często pojawiające się pytanie w internecie. W poniższym...

Bonus powitalny Fuksiarz! Nowy bukmacher wchodzi do gry

Rok 2021 musiał przynieść wiele niespodzianek. Rozpoczynamy go od oficjalnej informacji, że na polski rynek bukmacherski wkracza nowy legalny bukmacher....

BetGames. Na czym polegają zakłady na gry karciane?

BetGames. Na czym polegają zakłady na gry karciane?

Bukmacherzy wciąż poszerzają swoją ofertę. Z roku na rok coraz więcej osób dołącza do grona oddanych graczy zakładów bukmacherskich. Nic...

Back to Top